دیدار وزیر ارتباطات با فعالان بخش خصوصی عرصه فناوری اطلاعات

.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار روز 22 شهریور با فعالان بخش خصوصی عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: بخش خصوصی می‌ تواند پیشران حل مشکلات کشور از طریق فناوری اطلاعات باشد. وی با تاکید بر اینکه معطل دیگران نیستیم تا برای ما تعیین تکلیف کنند، گفت: “به اعتقاد کارشناسان، همه مشکلات اقتصادی، فرهنگی و حتی حل معضل اشتغال را با راهکار‌های فناوری پایه و عمدتا فناوری اطلاعات پایه می‌توان حل کرد.”

وزیر ارتباطات در این دیدار افزود: “بنابراین اگر ما به‌عنوان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همه‌کسانی که در حوزه فناوری اطلاعات فعال هستند دست‌ به‌ دست هم دهیم، می‌توانیم مشکلات کشور را با هزینه بسیار کم و سرعت بالا حل کنیم که در این رابطه نقش بخش خصوصی بسیار کلیدی است. به گفته وی، بخش خصوصی می‌تواند تمام ظرفیت‌های خود را پای‌کار بیاورد تا به اهدافمان در حل مشکلات کشور از طریق فناوری اطلاعات دست پیدا کنیم.

.

دیدار وزیر ارتباطات با فعالان بخش خصوصی عرصه فناوری اطلاعات

.

حضور بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه این دیدار با بیان اینکه اگر در تصمیم‌ گیری‌ها، بخش خصوصی حضور داشته باشد قطعاً ریل‌گذاری‌های غلط هم اصلاح می‌شود گفت: “مشکل ما مدیران این است که گاهی اوقات در پشت در‌های بسته بدون آنکه خودمان را جای مصرف‌کننده یا تولیدکننده قرار دهیم تصمیم می‌گیریم، بعد هم گلایه داریم که چرا طرح‌های مصوب ما اجرایی نمی‌شود.” وی همچنین افزود: “ما در دوره جدید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نقش بخش خصوصی را در تصمیم گیری‌ها پررنگ خواهیم کرد و سعی‌مان بر این خواهد بود که از نظرات بخش خصوصی استفاده کنیم؛ چون در نهایت مجری سیاست‌گذاری‌های تدوین‌شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بخش خصوصی و فعالان این حوزه خواهند بود.”

.

بیان نکات توسط فعالان بخش خصوصی

در ابتدای این جلسه نمایندگان تشکل‌های مختلف بخش خصوصی نقطه نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان کردند. از جمله آقای سعید رسول اف رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه ایران و مدیر عامل شرکت ایده پرداز ژوبین نیز به بیان نکاتی پرداختند.

مهم‌ترین پیشنهاد آقای رسول اف با توجه به مشکل لاینحل وجود مراکز متعدد تصمیم‌گیری در حوزه فاوا در کشور، تجمیع و تفویض وظایف حوزه اقتصاد دیجیتال به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در قالب ستاد فرماندهی اقتصاد دیجیتال بود.

به همین ترتیب نکاتی در خصوص مشکلات مکانیزم‌های پرداخت خُرد، تسهیم درآمد نامتوازن در اکوسیستم و وجود رانت و انحصار و شرایط غیررقابتی در بسیاری از حوزه‌ها توسط رییس انجمن تولیدکنندگان نرم‌افزار تلفن همراه ایران ارایه شد.

.

طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی و دغدغه فعالان حوزه ارتباطات

وزیر ارتباطات با اشاره به دغدغه فعالان بخش خصوصی نسبت به طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» گفت: “هیچ‌کسی در کشور قائل به این نیست که فضای مجازی باید رها باشد، چون همه زندگی مردم به این فضا گره خورده است و پیگیری حقوق مردم در این فضا در شرایط فعلی به صورت کامل امکان پذیر نیست. ولی نظام‌مند کردن این فضا نباید منجر به ایجاد مشکل برای کسب و کار‌ها و مایه نگرانی عموم مردم شود.”

زارع پور ادامه داد: “بنابراین من نسبت به این طرح احساس نگرانی نمی‌کنم چرا که معتقدم با تعامل خوب میان مجلس، دولت و همه فعالان این حوزه، می‌توان ضمن نظام‌مند کردن فضای مجازی کشور، دغدغه‌های فعالین این بخش را هم مرتفع نمود و در نهایت این طرح منجر به بالندگی بیشتر فضای مجازی کشور شود.”

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان گفت: “بار دیگر تأکید می‌کنم که ما در کنار بخش خصوصی هستیم و سعی‌مان بر این است که تمام تصمیماتمان برای شما مزیت ایجاد کند. تمام تلاشمان را می‌کنیم که ریل‌گذاری‌ها به سمتی باشد که حداکثر استفاده را از ظرفیت‌های فناوری برای کشور بکنیم تا مشکلات کشور را حل کنیم.”

وی تاکید کرد که پیگیری استیفای حقوق این کسب و کار‌ها در مجامع بین المللی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.